zuk.gif (7662 bytes)

      Narozen 7. 6. 1935 v Holštejně, okres Blansko. V roce 1977 vystudoval dvouletou ŠKOLU VÝTVARNÉ FOTOGRAFIE v Brně. Roku 1986 absolvoval ústřední dvouleté kvalifikační studium lektorů a porotců amatérské fotografie v ÚSTAVU PRO KULTURNĚ VÝCHOVNOU ČINNOST v Praze. Roku 1994 založil "Nadaci pro rozvoj umělecké fotografie v České republice", v rámci jejíž činnosti dne 7. 4. 1995 vernisáží slavnostně otevřel "Galerii umělecké fotografie" v Moravské Třebové.

      Je všestranně aktivním fotografem. Jeho práce byly vystaveny téměř ve všech státech Evropy, v Austrálii, Japonsku a Jižní Americe. Získal řadu ocenění na národních a mezinárodních fotografických soutěžích, z nechž nejcennější jsou:

      Jako převažující prvek jeho tvorby převládá portrét, zátiší a krajina. Diváka o tom přesvědčuje nejen množstvím fotografií, ale především nevysychající studnicí námětů, které již zachytil. Jeho snímky mají duši, z precizních a výtvarně promyšlených kompozic vyjadřuje spontánnost aktérů i děje, mládí, opravdovost, optimismus, ale také autorovo vnímání hodnot života, víra v jeho krásu a blaženost. Především v tom je těžiště jeho tvorby, které je zároveň i mírou jeho přirozeného talentu a technické erudice. Zachytit úsměv i pláč, dynamiku ročních období, či kolorit prostých a zdánlivě všedních věcí v čitelném, výtvarně i technicky kvalitním okamžiku není jen záležitostí dlouholeté zkušenosti Zukala coby fotografa, ale především jeho správné intuice a vytrvalosti, zesílené kritickým výběrem z nasnímaného materiálu a samozřejmě i notnou dávkou štěstí.


[ Hlavní strana ]    [ Plán výstav ]   [ Virtuální galerie ]